MySignUp is a volunteer signup page for creating sign-up registration for all your volunteering or volunteerism needs. Its great for your club, group, organization or association
AYSO 92 Referee Signup
 

Instructions

Last Updated:  11/22/2016

REFEREE ASSIGNMENT

Region 92 Fall Playoffs

U10-U12-U14 Games



 

 

Playoff Referee Limitations

·       No monetary payments are permitted to referees to encourage participation.

·       You must be a certified, registered (for current season) AYSO referee in uniform.

·       Each team still participating in a round of the playoffs is responsible for providing one (1) referee or assistant referee for each round of the playoffs before the finals.

·       Youth referees can referee divisions one level below the age at which they would register and “play”. For example, a 13 year old (U-14) youth referee may only referee U-10 and U-12 games.

·       Coaches / Assistant Coaches and their family members may not Referee (center) or Assistant Referee for any game in their division.

·       Players family members may not Referee (center) or Assistant Referee for any game in the players division.

·       Youth referees are not permitted to sign up as center referee for any playoff game.

·       First and Second Round games are open signup as during the regular season. Semi-Final and Finals will be selected by the Regional Referee Administrator based on experience and availability.

·       Please do no sign up to referee higher than you worked during the regular season (i.e. If you only did U10 AR during the regular season, please only signup for U10 AR slots. If you did U12 CR, then you can CR or AR U10 or U12 during the playoffs).

 

For detailed Team Referee Program Guidelines for Region 92 visit ayso92.org.

 




Create your own SignUp by clicking here.
GAME DATE
TIME
DIVISION
LOCATION/FIELD
Center Referee
Assistant Ref1
Assistant Ref2
Tuesday, November 29
6:00 pm
BU12 #1 Reyes v #8 Whitener
Campus El Segundo West
Dan Ory

Adult
Brett Sullivan
GU12-1
Adult
Steven Alvarado
GU14-4
Youth
Tuesday, November 29
7:30 pm
BU12 #4 Meyerson v #5 DeKretser
Campus El Segundo West
Joe Dornblaser

Adult
Eric Stoker
BU14-4
Adult
Nestor Bertoni
GU10-1
Adult
Wednesday, November 30
5:30 pm
BU10 #5 Henriquez v #12 Berardi
Campus El Segundo East
Pat Stanford

Adult
david callahan
gu10-5
Adult
Nestor Bertoni
GU10-1
Adult
Wednesday, November 30
6:45 pm
BU10 #6 Shoepe v #11 Gribbon
Campus El Segundo East
Rak Kapoor

Adult
Nestor Bertoni
GU10-1
Adult
Dean Dierks
BU14 Finders
Adult
Wednesday, November 30
6:00 pm
GU12 #4 Vasquez v #5 Sullivan
Campus El Segundo West
Sergio Fajardo
BU10-4
Adult
Laura Howard
GU14-3
Adult
Bryan Powell
BU14-5 Steel
Adult
Wednesday, November 30
7:30 pm
BU14 #4 Steele v #5 Stoker
Campus El Segundo West
Joe Dornblaser

Adult
Jack Desemone

Adult
Kelly Watson

Adult
Thursday, December 1
5:30 pm
BU10 #7 Mead v #10 Potter
Campus El Segundo East
Kelly Watson

Adult
Elena Moreno
GU12-4
Adult
Steven Alvarado
GU14-4
Youth
Thursday, December 1
6:45 pm
BU10 #8 Stephens v #9 Pimentel
Campus El Segundo East
Jerry Torres
BU12/7
Adult
Craig Wellman
BU12-1
Adult
Joe Dornblaser

Adult
Thursday, December 1
6:00 pm
BU12 #2 Cleland v #7 Lafolette
Campus El Segundo West
Eric Stoker
BU14-4
Adult
Rak Kapoor

Adult
Kelly Watson

Adult
Thursday, December 1
7:30 pm
BU12 #3 Lister v #6 Ralls
Campus El Segundo West
Rak Kapoor

Adult
Eric Stoker
BU14-4
Adult
Glenn Kinzie
Gu14-1
Youth
Saturday, December 3
8:30 am
GU10 #1 Lococo v #8 Lafolette
Campus El Segundo East
Eric Stoker

Adult
Dean Dierks
BU14 Finders
Adult
Richard Long
GU12-5
Adult
Saturday, December 3
9:45 am
GU10 #2 Keith v #7 Stonecipher
Campus El Segundo East
Sergio Fajardo
BU10-4
Adult
Doug Woodhams
BU12-2
Adult
Kirk Gunning

Adult
Saturday, December 3
11:00 am
GU10 #3Johnson v #6 Vanek
Campus El Segundo East
Vincent Marcais
GU12-3 Alvarez
Adult
Audrey CdeBaca
Gu12-2
Youth
Jeff Coakley

Adult
Saturday, December 3
12:15 pm
GU10 #4Wantz v #5 Jaeger
Campus El Segundo East
Kelly Watson

Adult
Glenn Kinzie
Gu12-3
Youth
Ed Sugden
BU10-5
Adult
Saturday, December 3
1:30 pm
BU10 #1 Lister v Winner of Game #4
Campus El Segundo East
Woodie
ESLA
Adult
Glenn Kinzie
Bu12-5
Youth
Brian Byrne
BU10-11
Adult
Saturday, December 3
2:45 pm
BU10 #2 Boyles v Winner of Game #3
Campus El Segundo East
Woodie
ESLA
Adult
Glenn Kinzie
Gu14-1
Youth
Hunter Pages
U10-5
Youth
Saturday, December 3
4:00 pm
BU10 #3 Fallon v Winner of Game #2
Campus El Segundo East
Bruce Anderson

Adult
Glenn Kinzie
Gu12-3
Youth
Scott Stonecipher
GU10-8
Adult
Saturday, December 3
5:15 pm
BU10 #4 Brooke v Winner of Game #1
Campus El Segundo East
Bruce Anderson

Adult
Steven Alvarado
GU10-2
Youth
T.D. Mayer
GU10-7
Youth



Home | Contact | Create a SignUp | FAQ | Tutorials | Search for SignUp | Links | Sitemap

Copyright 2003-2010 MySignUp.com. All rights reserved